Mediatory

MediaTory - Studenckie Nagrody Dziennikarskie to przedsięwzięcie realizowane przez Stowarzyszenie MediaTory i Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Razem tworzą około trzydziestoosobowy zespół, który cały rok pracuje tak, by finałowa Gala wręczenia statuetek dla nominowanych w dziewięciu kategoriach dziennikarzy, była wielkim, medialnym wydarzeniem. W ten sposób studenci chcą wyrazić swoje uznanie dla ludzi mediów, którzy kierują medialną lokomotywę na najwłaściwsze, z punktu widzenia młodych redaktorów, tory. Nagrodzony AuTORytet, NawigaTOR, TORpeda, DetonaTOR, AkumulaTOR, ProwokaTOR, InicjaTOR i ReformaTOR to dziennikarz, który zdaniem głosujących prezentuje najwyższe standardy swojej pracy.


fot. Łobzowska Studio

Wszystko to zaczęło się jesienią 2006 roku w najmniejszej i najzimniejszej sali Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ. Mimo trudnych początków, w nieco spartańskich warunkach, pomysł szybko znalazł swoich zwolenników, którzy dla MediaTorów wciąż są gotowi pracować po nocach, wypijać nieprzyzwoite ilości kawy, a czasem nawet zasypiać na poranne wykłady. Z roku na rok do inicjatywy przyłączały się kolejne uczelnie partnerskie z całej Polski, które umożliwiają studiowanie dziennikarstwa. Obecnie jest ich 22, a są to między innymi: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. Marii Curie­Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Szczeciński, Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu oraz Wyższa Szkoła Zarządzania "Edukacja" we Wrocławiu.

Z biegiem czasu rozwijał się również sam Plebiscyt. Największą zmianą była ta w roku 2009 ­ od tej chwili swojego kandydata w kategorii AuTORytet studenci wskazują samodzielnie. Pierwszą statuetkę w nowej formule otrzymał Wojciech Mann. Od roku 2008 nad organizacją i przebiegiem kolejnych edycji czuwa Stowarszyszanie MediaTory, w roku 2011 z kolei organizatorzy plebiscytu stworzyli fundację. Obok honorowego patronatu Rektora UJ, który wspiera inicjatywę od pierwszej edycji, pojawił się patronat Marszałka Województwa Małopolskiego, a w roku 2011 również Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2014 MediaTory zyskały nową identyfikację wizualną. Wraz z logotypem zmieniły się również statuetki. 

Te nagrody miały być po coś. Miały powiedzieć dziennikarzom: pracujcie tak, żebyśmy my, studenci dziennikarstwa, mieli się na kim wzorować. Obserwujemy Was. Pamiętajcie, że robicie media dla ludzi, ale przy okazji uczą się od Was kolejne pokolenia, które potem obejmą czwartą władzę. To odpowiedzialne zadanie. A MediaTory zostały stworzone po to, żeby wskazywać tych, którzy wypełniają je najlepiej - Marcin Sikorski, założyciel, były prezes Stowarzyszenia MediaTory.

W 2016 roku odbyła się już 10. Gala Finałowa Plebiscytu MediaTory. Z okazji jubileuszu przygotowana została kampania społeczna "Jestem dziennikarzem", w której każdy mógł… zobaczyć siebie. Za realizację odpowiadał Marcin Sikorski oraz zespół Stowarzyszenia MediaTory i Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

360 nominowanych, setki godzin warsztatów scenicznych, kilka tysięcy rozdanych wejściówek – to zaledwie część dziesięcioletniego bilansu Plebiscytu MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie. Wiele rzeczy w tym czasie się zmieniło, jednak to, co pozostaje niezmienne, to pasja i zaangażowanie organizatorów, których z roku na rok jest coraz więcej.

Więcej informacji na stronie www.mediatory.pl oraz na Facebooku pod adresem facebook.com/mediatory.

Kontakt

adres:
ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 4,
pok. 1.354
30-348 Kraków

e-mail:
knsduj@gmail.com


Partnerzy